A cukorbetegség (latin nevén diabetes mellitus) összetett anyagcsere betegség, egyik legfontosabb tünete az emelkedett vércukorszint. Az inzulin nevű hormon a vércukorszint legfőbb szabályozója. Cukorbetegség akkor alakul ki, ha a szervezetben megszűnik vagy csökken az inzulintermelés, illetve ha az inzulin nem működik megfelelő hatékonysággal – ez utóbbit nevezzük inzulinrezisztenciának.
A szervezetben a vércukorszint dinamikusan változik. Azonban szigorúan kötött, szűk sávban mozog: sosem emelkedik adott szint fölé vagy csökken bizonyos szint alá. Cukorbetegségről, illetve az azt megelőző állapotokról akkor beszélünk, ha a vércukorszint nem marad ezen a szűk tartományon belül. Ekkor segít a diabetológus orvos.
Megelőzhető-e a cukorbetegség?
A cukorbetegségnek több fajtáját különböztetjük meg, leggyakoribb típusai az úgynevezett 1-es típusú és 2-es típusú cukorbetegség. Míg azonban az 1-es típusú cukorbetegség nem előzhető meg, a 2-es típusú cukorbetegséget megfelelő életmóddal, jó eséllyel meg lehet előzni, illetve csökkenteni lehet a betegség kialakulásának valószínűségét.
1-es típusú cukorbetegség
Általában gyermekeknél, fiatal felnőtteknél jelentkezik. Jellemzően autoimmun folyamat következtében a szervezet elpusztítja a saját inzulintermelő sejtjeit. Ez, rövidebb-hosszabb idő alatt teljes inzulinhiányos állapotot eredményezhet. Az inzulinhiányos állapotot kialakulása jellegzetes tünetekkel jár és általában „derült égből, villámcsapásként” jelentkezik. Az 1-es típusú cukorbetegség jelentkezésének pontos okai nem ismertek, ezért nem lehet megelőzni sem. A beteg számára az inzulinpótlás elengedhetetlen az életben maradáshoz.
Cukorbetegség tünetei lehetnek:
- vizeletvizsgálat során a vizeletben talált fokozott cukorürítés
- állandó és gyakori nagy mennyiségű vizeletürítés valamint következményesen fokozott mértékű folyadékbevitel (gyakori, nagy mennyiségű ivás)
- jó étvágy melletti fogyás
- elhúzódó, visszatérő gombás bőrfertőzések
- nehezebben gyógyuló sebek
- elhúzódó hányinger, hasfájás, esetleg hányás, állandó acetonos lehelet(nem csak reggel vagy egyéb folyadékvesztéssel járó betegség esetén)
2-es típusú cukorbetegség
A cukorbetegek döntő többsége, mintegy 90%-a ebbe a típusba sorolható. Jellemzően felnőttkorban jelentkezik. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetén a szervezet termeli ugyan az inzulint, de nem elegendőt, vagy az inzulin nem képes megfelelő hatékonysággal működni, ezért a vércukorszint megemelkedik.
Prediabétesz – cukorbetegséget megelőző állapot
A diabéteszt megelőző állapotról akkor beszélünk, ha enyhe vércukorszint emelkedés már laboratóriumi körülmények között kimérhető, de még nem éri el a cukorbetegség esetén meghatározott értéket.
A prediabétesz állapotot nevezik a cukorbetegség előszobájának. Korai felismerésével, ha időben sikerül beavatkozni a folyamatba, a cukorbetegség kialakulása megakadályozható vagy évekkel, évtizedekkel is kitolható.
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
IDŐPONT EGYEZTETÉS RENDELÉSEINKRE: +36 1 44 33 200
Bejelentkezés online időpont foglalási rendszerünk segítségével gyorsan, közvetlenül a választott orvoshoz, várakozás nélkül, akár hétvégén vagy ünnepnapokon is az alábbi linken:
https://svabhegy.eu/regisztracio-bejelentkezes-idopont-foglalashoz/
SVÁBHEGYI GYERMEKGYÓGYINTÉZET
Cím: 1037 Budapest, Bokor u. 17-21. II. emelet
Telefon: +36 1 44 33 200
Fax: +36 1 395 8363
Email: maganrendeles@svabhegy.eu
Amennyiben érdekesnek találta ezt az oldalt, kérjük, ossza meg ismerőseivel, hogy ha kell, számukra is segítséget nyújthassunk!
TETSZIK, MEGOSZTOM MÁSOKKAL IS!