Ha gyermekünk jó étvággyal, sokat eszik, testsúlya mégis csökken, és azt vesszük észre, hogy folyadékfogyasztása és vizeletkiválasztása is jelentősen megemelkedett, ez cukorbetegség gyanúját veti fel, melyet laborvizsgálat erősíthet meg. Mit jelent a gyermekkori diabétesz? Mivel jár, ha gyermekünk cukorbeteg lesz? Dr. Blatniczky László endokrinológus, diabetológus főorvos segítségével foglaltuk össze a tudnivalókat.
Egyre több gyermeket érint
Az elmúlt harminc évben a gyermekkori diabétesz előfordulásának gyakorisága a háromszorosára nőtt. Különösen aggasztó, hogy a hat év alatti korosztályban még nagyobb mértékben nőtt a betegség előfordulása. Napjainkra az 1-es típusú diabétesz az egyik leggyakoribb gyermekbetegséggé vált.
1-es típusú diabétesz
A gyermekkori 1-es típusú diabétesz és a 2-es típusú diabétesz közötti lényeges különbség, hogy a gyermekkori cukorbetegség kialakulása nem függ az életmódtól, míg a 2-es típus esetében a rossz táplálkozási szokások játszanak szerepet a betegség létrejöttében. Az 1-es típusú diabétesz autoimmun betegség, az immunrendszer hibás működése okozza. A szervezet a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit kezdi el pusztítani, így a szervezet nem tudja hasznosítani az energiát adó szőlőcukrot, a sejtek „éheznek”, az anyagcsere felborul. A vércukorszint megemelkedik, a vizeletben cukor jelenik meg, a vér elsavasodik, életveszélyes állapot is kialakulhat, mondja Dr. Blatniczky László.
Tünetek
A gyermekkori diabétesz legszembetűnőbb jele, hogy a gyermek rengeteg folyadékot kezd fogyasztani, gyakori vizelés figyelhető meg, akár éjszaka, alvás közben is. Kisebbeknél a szokásosnál jóval több nedves pelenka, a megszokottnál gyakoribb szoptatási igény, nagyobb mennyiségű folyadékfogyasztás jelzi a problémát, valamint jó étvágy mellett is csökkenő testsúly és fáradtság is jelentkezhet. Előfordulhatnak még visszatérő bakteriális fertőzések, hányinger, hasfájás, acetonos lehelet is.
Diagnózis
Gyanú esetén gyógyszertárban kapható vizelet-tesztcsík kimutatja, ha a gyermek vizeletében cukor található. A tünetek alapján laborvizsgálatokkal igazolják a betegséget. A diagnózis akkor születik meg minden kétséget kizáróan, amikor a vércukorszint 10 mmol/l érték fölé emelkedik. Rendkívül fontos lenne, hogy a gyermekkori diabétesz minél hamarabb felismerésre kerüljön, hiszen a gyermekek anyagcsere-folyamataiban bekövetkező változások igen gyorsan végbe mennek, akár hetek alatt is életveszélyes állapotot idézhetnek elő, ezért nagyon fontos az időben megkezdett kezelés.
Kezelés
A gyermekkori diabétesz gyógyíthatatlan betegség. Az optimális anyagcsere-fenntartáshoz élethosszig tartó inzulinpótlásra van szükség. Napjainkra ehhez modern terápiás lehetőségek érhetők el, például a bőrbe ültetett inzulinpumpa nagy segítség az inzulin pótlásához. Ez önmagában azonban nem elegendő. A gyermekek életében szigorú napirendnek kell működnie, mely során be kell tartani az étkezések idejét, számát és az ételek mennyiségét is. A mozgásnak is jelentős szerepe van az optimális anyagcsere-folyamatokban.
A gyermekkori cukorbetegség kezelésében több szakember vesz részt: a gyermekdiabetológus, a nővér, a dietetikus és akár a pszichológus együttes munkájával állítják be a megfelelő terápiát és tartják fent a kezelést. Nagyon fontos, hogy a cukorbetegség karban legyen tartva, azaz két-háromhavonta szükséges kontrollvizsgálatot végezni, hogy a kezelőorvos nyomon követhesse a betegség alakulását, a gyermek állapotát, és szükség esetén módosítson a terápián.
Megelőzés
A betegség kialakulását megakadályozni sajnos nem lehet. A legfontosabb, hogy felismerjük a jeleket, és időben megkezdődhessen a kezelés, hogy az anyagcsere-összeomlás folyamata ne induljon el, ugyanis ez akár néhány óra alatt életveszélyes állapotot tud okozni, magyarázza az endokrinológus.
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
TETSZIK, MEGOSZTOM MÁSOKKAL IS!