Szívsebészeti konzultáció
A veleszületett szívbetegségek döntő többsége szívműtéte(ke)t igényel. A diagnózis megállapítása után a kardiológus már nagy valószínűséggel meg tudja mondani, hogy a rendellenesség magától rendbe jön-e, megoldható szívkatéteres beavatkozással, vagy szívműtétet kell végezni a gyógyulás érdekében.
Intézetünkben a szülők nyugodt körülmények között, megfelelő idő ráfordításával, a lehető legtöbb részlet megismerésével tájékozódhatnak a gyermek várható szívműtétjéről. Dr. Mihályi Sándor főorvos nagy tapasztalatú, nagy műtéti gyakorlattal rendelkező gyermek szívsebész, aki konzultáció, tanácsadás keretében válaszol – mindenre kiterjedően – a szülők kérdéseire.
Milyen betegségekről lehet szó, ha a gyermek gyógyulása érdekében szívműtétet kell végezni?
A leggyakoribb betegségek (a teljesség igénye nélkül):
– Pitvari sövényhiányok bizonyos esetei – Kamrai sövényhiányok – Atrioventricularis sövényhiányok – Fallot tetralogia – Pulmonalis atresia – Nagyértranspositio – Tüdővéna transpositio – Truncus arteriosus communis – Aortaív rendellenességek – Coarctatio aortae – Szívbillentyű rendellenességek nagy része – Egykamrás szív különböző formái – Koszorúér rendellenességek – Szívelégtelenség súlyos formái – Összetett szív és nagyér fejlődési rendellenességek – Szívritmus-zavarok bizonyos esetei
A szükséges szívműtét fajtájának és időpontjának meghatározása minden beteg esetében egyéni elbírálást igényel. Ha a gyermekkardiológus tájékoztatása alapján valószínűsíthető a szívműtét szükségessége, akkor mindenképpen javasolt konzultáció a szívsebésszel.
A konzultációnak alapvetően négy formája lehetséges:
– Magzati korban diagnosztizált szívfejlődési rendellenesség esetén a várandós anyuka megismerheti a baba születése utáni kezelési lehetőségeket. Ilyenkor a szívsebész még nem konkrét műtéteket ismertet, hanem a lehetséges kezelési stratégiákról és a várható életkilátásokról tájékoztat.
– Újszülött-, csecsemő-, vagy gyermekkorban megállapított szívbetegség esetén (ha a kardiológus lehetségesnek tartja a műtétet) szintén egy tájékoztató jellegű felvilágosítás szükséges, ahol a várható műtétről, esetleg tervezetten több műtétről és a hosszú távú életkilátásokról kaphatnak értékes információkat a szülők.
– Amennyiben már konkrét műtéti terv született, esetleg a műtét időpontja is eldőlt, lehetőség van a szívsebésszel az operáció legapróbb részleteit is megbeszélni. Ilyen konzultációra érdemes előre megfogalmazott kérdésekkel érkezni. Bármilyen, akár banálisnak tűnő részletkérdésre is pontos, gondos választ igyekszik adni a konzultáción a szívsebész, hiszen a gyermek életét és gyógyulását alapvetően befolyásoló beavatkozásról van szó. Lehetőség van tehát a szülőket foglalkoztató, műtéttel kapcsolatos kérdések részletes és alapos megbeszélésére.
– Szívműtéten már átesett gyermekek, serdülők további életkilátásairól, beleértve a felnőttkori vonatkozásokat is, tájékoztatást kaphatnak a hozzátartozók. Különösen hasznos ez a fajta konzultáció azokban az esetekben, ahol további szívműtét lehetősége állhat fenn.
Legyen tehát szó veleszületett szívhibáról, összetett szívbetegségről, szívátültetésről vagy műszív beültetésről, a szülők intézetünk szívsebész specialistájával, gyermek szívsebészeti konzultáció keretein belül beszélhetik meg a szívműtétek részleteit, kaphatnak speciális, a gyermek gyógyulását segítő egyére szabott információkat.